Jak dbać o bramę garażową zimą?

Zima i panujące w tym czasie trudne warunki atmosferyczne, to prawdziwy sprawdzian dla każdej bramy garażowej. Aby go zdała na piątkę, brama musi być systematycznie konserwowana. Jest to szczególnie istotne, gdy garaż jest zintegrowany z domem. Zaniedbywana przez długi czas brama może odmówić posłuszeństwa i zaciąć się, gdy na dworze zapanuje siarczysty mróz. A to z kolei będzie miało wpływ na wychłodzenie domu i zmniejszenie komfortu termicznego. Podpowiadamy więc, jak zimą prawidłowo konserwować bramę garażową, by długo nam służyła.

 

Systematyczność – klucz do sukcesu

Dbanie o bramę garażową nie jest ani trudne, ani specjalnie czasochłonne.  Czynności konserwacyjne można więc wykonać samodzielnie. Warunek jest jeden – powinno się te zadania wykonywać systematycznie. Nie należy także zapominać o okresowych przeglądach technicznych, czyli serwisie bram garażowych przeprowadzanym przez wyspecjalizowanych serwisantów co najmniej raz w roku. Szczególnie jeśli marzymy o tym, by brama garażowa służyła nam przez wiele lat. Taki przegląd najlepiej zrobić przed zimą. Można wówczas sprawdzić wszystkie mechaniczne elementy bramy, które pod wpływem codziennej eksploatacji w ekstremalnych warunkach atmosferycznych mogły ulec zanieczyszczeniu, czy choćby uszkodzeniu. Warto skontrolować m.in.: uszczelkę dolną, uszczelki boczne, okucia bramy, linki, dolne rygle, zawiasy, sprężyny czy fotokomórki. Od ich sprawności zależy nie tylko komfort użytkowania bramy garażowej, ale też bezpieczeństwo korzystania z niej.

Sposoby czyszczenia bramy

Bramy garażowe są codziennie narażone na działanie brudu, błota i kurzu. Ich pielęgnację warto więc zacząć od wyczyszczenia miejsc, w których zalegają zanieczyszczenia. Często są to strefy, do których trudno jest dotrzeć. Można więc do usuwania tych zabrudzeń użyć kompresora i sprężonego powietrza.

Płaszcz bramy i miejsca mniej problematyczne można wyczyścić ręcznie przy pomocy ściereczki, np. z łagodnym detergentem. Po umyciu zabrudzonych elementów należy je osuszyć suchą szmatką, pamiętając, by zwrócić szczególną uwagę na te miejsca, gdzie zbiera się woda. Zimą najlepiej w ogóle nie czyścić bramy na mokro, by pozostałości wody użytej w tym celu nie zamarzły w trudnodostępnych miejscach. Gdy jednak istnieje konieczność skorzystania z wody, należy potem dokładnie osuszyć panele bramy.

Aby brama działała bezawaryjnie warto zadbać także o prowadnice, gdzie zimą gromadzi się najwięcej brudu, a nawet większe zanieczyszczenia, np. liście, co może doprowadzić do zapchania prowadnic. Do ich wyczyszczenia można użyciu niewielkiej szczotki albo odkurzacza.

Duet do zadań specjalnych

Bez sprawnie działających uszczelek nie ma co marzyć o właściwej izolacji termicznej, co jest szczególnie istotne, gdy za oknami panuje mróz. Ważnym elementem pielęgnacji bramy garażowej będzie więc konserwacja uszczelek przy pomocy silikonu do bram. Natomiast trzpienie zawiasów należy zabezpieczyć suchym smarem. Taki specjalistyczny zestaw produktów do konserwacji bram garażowych można znaleźć w naszej ofercie. Dlaczego warto go mieć, gdy zbliża się zima? Suchy smar w aerozolu sprawdzi się podczas smarowania miejsc wymagających poślizgu, a więc rolek, zaworów, prowadnic, zawiasów i sprężyn, a także do konserwacji elementów napędów. Jego atutem jest m.in. to, że nie spływa z pionowych powierzchni i jest odporny zarówno na zanieczyszczenia, o które zimą nietrudno, jak i niską, ale też wysoką temperaturę.

Jego uzupełnieniem jest silikon do bram, który w okresie zimowym nie tylko zapobiega twardnieniu uszczelek i ich przymarzaniu. Sprawdza się także jako smar paska napędu bramy garażowej. Silikon chroni także elementy bramy przed wilgocią.

Odśnieżanie bez użycia soli

Gdy zimą panują trudne warunki pogodowe należy systematycznie z okolic bramy garażowej odgarniać śnieg i usuwać wodę. Dzięki temu uszczelki, okucia bramy oraz linki nie będą przymarzały. Brama nie powinna być ani mokra, ani oblodzona – w przeciwnym razie może podczas zamykania napotkać przeszkodę w formie zamarzniętego śniegu, co spowoduje jej niedomykanie.

Zimą problemy mogą dosięgnąć także fotokomórek zamontowanych przed bramą garażową. Aby mogły bezawaryjnie działać muszą być systematycznie odśnieżane. Takiego problemu nie mają użytkownicy bram garażowych z fotokomórkami w świetle bramy, np. bramy ISO 70 Premium. Dlaczego? Ponieważ fotokomórki, gdy są zamontowane w ościeżnicy, tak jak w przypadku bramy Novofermu nie wymagają odśnieżania. Wystarczy je tylko oczyścić z brudu.

Aby brama garażowa dobrze nam służyła zimą, nie należy też rozsypywać soli ani na podjeździe do garażu, ani na chodniku przed wjazdem do niego. Chęć pozbycia się śniegu w ten szybki sposób bywa kusząca. Ale może to mieć zły wpływ na powierzchnię bramy, a nawet doprowadzić do jej uszkodzenia.