Brama – ważny element energooszczędnego budynku

 

Domy pasywne i budynki energooszczędne to trendy w budownictwie, o których mowa już od przynajmniej kilkunastu lat. Pierwsza fala zmian w budownictwie pojawiła się jednak w zupełnie innych warunkach niż obecne, a pierwszy odzew na rynku dotyczył masowych remontów prowadzonych także na starych osiedlach z dużej płyty. Termoizolacja w początkowym okresie dotyczyła głównie docieplania ścian i wymiany okien. Dziś, gdy jest już standardem nowego budownictwa, skupia się na innych elementach i rozwiązaniach – np. na bramach garażowych i zestawach docieplających.

Domy pasywne i energooszczędne – idea ciągle żywa

Zacznijmy od początku – dom pasywny i energooszczędny* łączy idea budownictwa, które do utrzymania ciepła potrzebuje mniej energii, a tym samym przynosi wymierne korzyści – od finansowych po ekologiczne. Budownictwo pasywne i energooszczędne wyróżniają nie tylko bardzo dobre parametry izolacyjne, ale także zastosowanie rozwiązań ograniczających do minimum zużycie energii. Domy pasywne i niskoenergetyczne wykorzystują ciepło z energii słonecznej (instalacje solarne i fotowoltaiczne), wykorzystują rekuperację z odzyskiem ciepła, pompy ciepła, etc.

Oba typy budownictwa maksymalizują zyski energetyczne i ograniczają straty ciepła. Jeszcze kilkanaście lat temu temat energooszczędności był ważny i nośny, ale głównie ze względów finansowych – mroźne zimy potrafiły mocno nadszarpnąć domowy budżet, a starsze budynki wymagały pilnej termoizolacji. Obecnie – w dobie zmian klimatycznych, a więc coraz cieplejszych i w dużej mierze prawie bezśnieżnych zim – mogłoby się wydawać, że budownictwo niskoenergetyczne straci na ważności. Nic bardziej mylnego. Domy, które nie tacą ciepła i nie wymagają dużych nakładów energii grzewczej pozostają nadal domami, których potrzebujemy najbardziej – obecnie, jak i w przyszłości. Udowodnił to aktualny, pogłębiający się kryzys energetyczny, a więc coraz wyższe ceny węgla, gazu i ropy oraz niepewność dalszych dostaw dotychczasowych paliw kopalnych. Przewrotnie stawkę w dążeniu do energooszczędności podbija właśnie kryzys klimatyczny, który z roku na rok coraz mocniej nas dotyka, przez co przyszłość wymaga nowego, ekologicznego podejścia do zagadnień związanych z energią, ciepłem i emisją CO2.

Bramy – elementy tej samej ciepłej układanki

Obiekty wznoszone w standardzie niskoenergetycznym mają kilka podstawowych elementów wspólnych, m.in. łączy je dobra izolacja przegród zewnętrznych, czyli m.in.: okien i drzwi, ścian, dachu, fundamentów i podłogi na gruncie. Trend związany z ciepłymi domami na początku dotyczył przede wszystkim docieplania ścian budynków i wymiany starych, nieszczelnych okien na okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Obecnie szczególną uwagę poświęca się kolejnym miejscom, w obrębie których mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne lub po prostu mają wpływ na rachunki za ogrzewanie domu. W ten sposób coraz częściej zwraca się uwagę na przykład na takie elementy, jak: progi, np. w drzwiach tarasowych, czy bramy garażowe – szczególnie w domach, w których garaż jest ogrzewany i/lub ma bezpośrednie połączenie z domem. Każdy z pomniejszych elementów ma zazwyczaj wpływ na bilans energetyczny budynku, dlatego argument o korzyściach płynących z produktów i rozwiązań o dobrych właściwościach izolacyjnych dotyczy już nie tylko okien czy drzwi, ale także bram garażowych.

 

Ciepła brama w ciepłym domu

Przykładem bram o dobrych parametrach izolacyjnych są takie produkty, jak segmentowa brama ISO 45 EVO czy brama Premium Plus ISO 70. Ta pierwsza to nowość w ofercie Novoferm, której bazą jest popularna brama segmentowa Novoferm ISO 45 (z panelem o grubości 45 mm). ISO 45 EVO jako produkt wspierający rozwiązania energooszczędne w obrębie budynku mieszkalnego reprezentuje najwyższy standard – zarówno w kontekście izolacyjności, jak i rozwiązań montażowych.

Brama ISO 45 EVO to nowość w ekstraklasie bram garażowych, która jest dostępna w pakiecie zarówno ze sprężynami naciągowymi lub  skrętno-wałowymi. Ułatwia to montaż bramy nawet w przypadku niskiego nadproża i daje więcej możliwości montażowych w małych pomieszczeniach garażowych, umożliwia także montaż bramy o dużych rozmiarach, np. w garażu dwustanowiskowym o szerokości do 5,5 m. To ułatwia wymianę bramy w przypadku, gdy stara nie spełnia już wymogów energooszczędnego budynku, jednak istnieją trudności związane z otworem garażu i montażem nowego produktu – mówi Rafał Błażuk, ekspert Novoferm Polska.

Wymiana starej bramy garażowej na nową bramę segmentową może przynieść wymierne korzyści, szczególnie że ISO 45 EVO posiada zoptymalizowane segmenty stalowe z rdzeniem z twardej pianki PUR i dodatkowymi uszczelkami między profilami, produkowane wyłącznie w dwuściennej, oddzielonej termicznie konstrukcji warstwowej o grubości 45 mm. Dzięki temu bramę ISO 45 EVO wyróżnia wyższa wartość izolacyjności cieplnej segmentu (U = 0,46 W/m²K). Oprócz tego w ISO 45 EVO zastosowano dodatkowe uszczelnienie w górnym zamku segmentu, a także zewnętrzną i wewnętrzną separację termiczną powłoki bramy, która ogranicza do minimum straty ciepła.

 

Dodatkowe możliwości izolacji

Bramy segmentowe to obecnie najlepsze rozwiązanie na rynku, które zmniejsza ucieczkę ciepła przez garaż, ale nie jedyne. Producenci bram garażowych, tacy jak Novoferm, idą znacznie dalej, oferując klientom nie tylko produkty o dobrych wartościach izolacyjnych, ale także rozwiązania, które dodatkowo je podnoszą. Są one stosowane w połączeniu z montowanymi już bramami, jak np. zestaw ościeżnic termoizolacyjnych Thermoframe, które dzięki 3-stronnej optymalizacji termicznej i podwójnym uszczelkom jeszcze lepiej zatrzymują ciepło w garażu. Przykładowo: brama ISO 45 EVO z Thermoframe posiada średnio o 17% lepszą izolację cieplną (w porównaniu z produktami o takiej samej grubości segmentów), co skutkuje lepszym bilansem energetyczny nie tylko garażu, ale także całego budynku.

Obecny kryzys energetyczny nie tylko ugruntował energooszczędne trendy na rynku budowlanym – zaowocował także poszukiwaniem oszczędności, połączonym z pragnieniem utrzymania dotychczasowego komfortu cieplnego. Dlatego coraz więcej osób zwraca się w stronę nowych, bardziej ekologicznych źródeł energii oraz rozwiązań wspierających termoizolacyjność. W dobie ciepłych ścian, dachów i okien przychodzi czas na poszukiwanie nowych rozwiązań i  docieplanie kolejnych elementów w budynku, takich jak bramy garażowe. Budując dom szukamy zatem ciepłych bram, a remontując – rozwiązań, które podniosą parametry izolacyjne zamontowanej już bramy. Zaczynamy rozumieć, że brama garażowa może być źródłem niewidocznej gołym okiem ucieczki ciepła i wyższych rachunków za energię. A te zostaną przez nas szybko dostrzeżone i z pewnością zaważą na reszcie domowego budżetu.

* Dom pasywny wykorzystuje energię słoneczną w sposób bierny – zazwyczaj bez wykorzystania dodatkowych rozwiązań instalacyjnych – pomieszczenia są tak usytuowane, aby wykorzystywały jak najwięcej energii słonecznej do dogrzewania i oświetlania pomieszczeń. Redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że zazwyczaj budynek nie wymaga zastosowania tradycyjnych rozwiązań grzewczych (ewentualnie niedużego układu w postaci ogrzewania podłogowego lub grzejników w wybranych pomieszczeniach). Dom pasywny wyróżnia zapotrzebowanie na energię grzewczą, które wynosi ≤ 15 kWh/(m2·rok). Osobną kategorią są domy energooszczędne, które wciąż potrzebują więcej energii do ogrzania niż obiekty pasywne, ale cechuje je niższe, w porównaniu z tradycyjnym budownictwem, zapotrzebowanie na ciepło – na poziomie ≤ 70 kWh/(m2·rok).